Maj 18, 2007

Matura z historii 2007

Posted in Notatka @ 1:55 pm - autor: tleszkowicz

17 maja maturzyści w całej Polsce zdawali pisemny egzamin z historii. Arkusze maturalne udostępnił między innymi Onet.

Sporo kontrowersji wzbudził wśród zdajacych arkusz rozszerzony. Oprócz testu z całości materiału, tematem przewodnim analizy źródeł oraz wypracowania była kwestia Prus. Spróbujmy rozbić obydwa tematy esejów na czynniki pierwsze i ułożyć choćby prowizoryczny konspekt odpowiedzi.

I. Scharakteryzuj przyczyny i skutki traktatu krakowskiego z 1525 r. dla Rzeczypospolitej XVI – XVIII w.

1. Ostatnia wojna z Zakonem (1519-21) i klęska Krzyżaków
2. Przyczyny traktatu krakowskiego:
– inkorporacja (włączenie) państwa zakonnego przez Polskę mogła popsuć jej stosunki międzynarodowe
– Wielki Mistrz Albrecht Hohenzollern był siostrzeńcem króla Zygmunta Starego
– sekularyzacja Zakonu i przejście Albrechta Hohenzollerna na luteranizm odrywało go od tradycyjnych sojuszników (papieża i cesarza) i wiązało z Polską
3. Traktat krakowski i hołd pruski – warunki. Powstanie Księstwa Pruskiego.
4. Dobre stosunki pomiędzy Albrechtem a ostatnimi Jagiellonami
5. Choroba psychiczna syna Albrechta – Fryderyka Albrechta i powierzenie opieki nad nim i jego władztwem elektorom brandenburskim przez Stefana Batorego w zamian za fundusze na wojnę inflancką
6. Przekazanie lenna pruskiego elektorom bradenburskim po śmierci Fryderyka Albrechta przez Zygmunta III Waze. Brandenburgia dąży do zrzucenia zależności lennej i połączenia Prus z resztą posiadłości niemieckich.
7. Traktaty welawsko-bydgoskie (1657), „Wielki Elektor” Fryderyk Wilhelm Hohenzollern w zamian za rezygnacje z pomocy Szwedom w czasie potopu otrzymuje suwerenne władztwo w Prusach Wschodnich.
8. Polityka bałtycka Jana III Sobieskiego – król Polski planował inkorporacje Prus Wschodnich i powierzenie lenna pruskiego swemu synowi Jakubowi, przez co wzmocnionoby dynastię. Sojusz z Francją i Szwecją (traktat w Jaworowie). Zaniechanie tych planów pod wpływem klęsk szwedzkich w wojnie z Brandenburgią.
9. Wzmocnienie państwa prusko-brandenburskiego w początkach XVIII w. – koronacja Fryderyka I (1701), reformy armii i biurokracji Fryderyka Wilhelma I, wzmocnienie gospodarcze – przy jednoczesnym głębokim kryzysie Rzeczpospolitej Obojga Narodów – wojna północna, anarchia wewnętrzna, kryzys gospodarczy i fiskalny.
10. Działania króla Prus Fryderyka II Wielkiego w celu osłabienia Rzeczpospolitej – psucie pieniądza polskiego, sabotaż gospodarczy, finansowanie opozycji, poparcie dysydentów (protestantów). Konferedarcja barska wywołana m.in. sprawą dysydentów.
11. I rozbiór Polski – zagarnięcie przez Prusy Pomorza Gdańskiego (bez Gdańska iTorunia), ziemii chełmińskiej, Warmii i okręgu nadnoteckiego. Szybkie zagospodarowanie nowo podbitych terenów. Osiągnięcie celu pruskiej racji stanu – połączenie Prus z resztą państwa.
12. Reformy Rzeczpospolitej (również pod wpływem I rozbioru), kolejne rozbiory, upadek państwa.
13. Wniosek – dalekim skutkiem traktatu krakowskiego było dążenie Hohenzollernów do połączenia Prus z Brandenburgią. Spowodowało to rozbiór Polski.
14. Ocena traktatu oraz decyzji Zygmunta Starego. Argumenty przeciw (powinno się od razu inkorporować Prusy) i za (zła koniunktura międzynarodowa, błędy następców Starego).
15. Podsumowanie

II. Scharakteryzuj problem Prus Wschodnich w stosunkach polsko-niemieckich
w XX wieku.

1. Cesarstwo niemieckie przed wybuchem I wojny światowej
2. Powstanie niepodległego państwa polskiego w 1918 roku
3. Problem Prus Wschodnich – samodzielne państwo czy część Polski lub Niemiec?
4. Mieszkańcy Prus – Polacy, Niemcy, Mazurzy…
5. Plebiscyt na Warmii i Mazurach (11.VII.1920)
6. Konflikty polsko-niemiecie w dwudziestoleciu międzywojennym (wojna celna, spory graniczne)
7. Kwestia „korytarza” i połączenia pomiędzy Prusami Wschodnimi a Niemcami. Żądania hitlerowskie i polska odmowa
8. Druga wojna światowa
9. Powojenny podział Prus Wschodnich pomiędzy Polskę a ZSRR
10. Migracje – ucieczka/przesiedlenia ludności niemieckiej i mazurskiej, osiedlenia Polaków z centrum kraju, zza Bugu. Akcja Wisła
11. Traktaty graniczne PRL z Niemcami – z NRD (Zgorzelec 1950) i z NRD (1970)
12. Pojednania polsko-niemieckiej, postać Marion Dönhoff, traktat między III Rzeczpospolitą a RFN z początku lat 90-tych

Pamiętać należy, że po pierwsze jest to moje spojrzenie na obydwa tematy (jeden z nich sam pisałem na egzaminie), po drugie jest to bardzo szczegółowy konspekt, rozszerzający podstawowe punkty w eseju.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich tegorocznych, jak i przyszłych maturzystów z historii! 🙂 Zapraszam także do dyskusji nt. tegorocznej matury na forum Histmag.

Reklamy

5 Komentarzy »

 1. Erwin said,

  Na szczęście ten problem mam już z głowy, ale życzę Ci jak najlepiej Lechu. A tematy co by nie mówić – trudne i nie dla mnie 😉

 2. kariatka said,

  ja pisalam mature jako pierwsze kroliki doswiadczalne ;]
  tak czy siak spodobal; mi sie twoj blok bo lubie historie 🙂
  Pozdrawiam

 3. Duck said,

  Przeczytałam sobie ten konspekt i trochę się uspokoiłam. Pisałam na drugi temat, ale szczerze powiedziawszy wybrałam go bardziej techniką eliminacji pierwszego, aniżeli z powodu swojej obszernej wiedzy 😉 Widzę jednak, że większość z wymienionych przez Ciebie punktów w konspekcie mam ujętych, a zakładając, że znasz się na historii lepiej niż taki laik jak ja, to z odrobinkę większą nadzieją czekam na wyniki z matury … Pozdrawiam i dzięki za umieszczenie swojej wersji konspektu (wg mnie jest on bardzo ciekawie opracowany).

 4. tleszkowicz said,

  Jesteś chyba jedną z pierwszych osób którą widzę, nie mówiącą o eseju maturalnym ze strachem w oczach 😉 Życzę powodzenia! 🙂

 5. adam said,

  Cześć jestem obecnie w 2 klasie Liceum i własnie pisze to wypracowanie naczy wybrałem temat pierwszy, jest dla mnie łatwiejszy bo z materiału który już dokładnie przerobiłem, bradzo fajnie zrobiłeś ten konspekt co powinno być zawarte. Jako małą sugestie można by jeszcze w 1 temacie dodać można traktat Rosyjsko-Pruski w Poczdamie dotyczący ochrony złotej wolości Szlacheckiej i Sojusz Trzech Czarnych Orłów


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: