Maj 9, 2007

Irena Sendlerowa w Kapitule Orderu Orła Białege

Posted in News @ 9:57 pm - autor: tleszkowicz

Jak podaje Wirtualna Polska, prezydent Lech Kaczyński powołał Irenę Sendler do Kapituły Orderu Orła Białego. Ten honorowy organ znajduje się ostatnimi czasy w centrum uwagi opinii publicznej w związku z nową ustawą lustracyjną. Przypomnijmy, że w Kapitule zasiadają obecnie prof. Władysław Bartoszewski (w czasie wojny działacz Rady Pomocy Żydom „Żegota”, powstaniec warszawski, historyk, działacz opozycji demokratycznej, kilkukrotny minister spraw zagranicznych III RP) oraz Andrzej Gwiazda (jeden z liderów pierwszej „Solidarnosci”).

Kim jest Irena Sendler? Pozwolę sobie przytoczyć krótki biogram mojego autorstwa, opracowany na potrzeby serwisu Histmag.org:

Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata. W czasie wojny uratowała z getta ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci, wielu innym prześladowanym niosła pomoc ryzykując życie. Trwa zbieranie podpisów pod listą poparcia dla kandydatury polskiej działaczki społecznej Ireny Sendler do Pokojowej Nagrody Nobla.

Pani Irena urodziła się 15 lutego 1910 roku w Otwocku. W jej rodzinie żywe były tradycje społeczne, jej ojciec jako lekarz pomagał ubogim Żydom. Związana była z ruchem socjalistycznym i PPS. W czasie wojny była pracownicą ośrodka społecznego. Udając pielęgniarkę dostawała się do warszawskiego getta, dostarczając potrzebującym jedzenia i lekarstw. Współpracowała z „Żegotą” – Radą Pomocy Żydów, w której kierowała wydziałem dziecięcym. Dzięki jej staraniom udało się uratować ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci wyciągniętych z getta i umieszczonych w przybranych rodzinach, domach dziecka i kościelnych ochronkach. W 1943 została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć. Dzięki okupowi jaki wpłaciła „Żegota” rozstrzelano ją tylko „na papierze”. Do końca wojny ukrywała się, niosąc dalszą pomoc potrzebującym. Po wojnie nadal działała społecznie. W 1983 roku instytut Yad Vashem uhonorował ją medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a w 2003 roku odznaczono ją Orderem Orła Białego.”

Pozostaje mi tylko wyrazić zadowolenie, że ta wielka Polka została w ten sposób uhonorowana. Przyznam jednak, że cały czas oczekuję na Pokojową Nagrodę Nobla 🙂

Więcej informacji o pomyśle przyznania Nobla pani Irenie w serwisie Histmag.org, a informacje nt. powołania jej do Kapituły Orderu Orła Białego w Wirtualnej Polsce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: